Uw
aga! Aktualizacja 02 listopada 20132
Wg ostatniej informacji. Karta Ryanair Cash Passport nie będzie już zwalniać z opłat począwszy od 1 grudnia 2012. Dotyczy krajów Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Włochy i Hiszpania. W Polsce nadal zwalnia z opłat karta Mastercard Prepaid.
Wcześniej irlandzki przewoźnik zmienił kartę do bezkosztowych rezerwacji z Visa Electron na właśnie Mastercard Prepaid. Podstawą tej decyzji jest oczywiście zwiększenie zysków przewoźnika mimo zupełnie dziwacznego tłumaczenia powodów zmian (jakoby klient korzystał na kolejnej wolcie). Wg Ryanair 25% dokonywanych rezerwacji było kartami Mastercard Prepaid. Stąd decyzja, aby dokonać kolejnej zmiany, bo znów potrwa to trochę czasu, zanim ludzie zaopatrzą się w nową kartę, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Już od 4 października 2011, na terenie Wielkiej Brytanii można dokonywać bezkosztowych rezerwacji Ryanair za pomocą nowej karty o nazwie Ryanair Cash Passport. Karta kosztuje 6 funtów i jak zapewnia przewoźnik, jej koszt wydania zostanie zwrócony kupującemu w postaci vouchera. Dodatkowo płacąc kartą za dowolne usługi na stronie Ryanaira, rezerwujący nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów. Ryanair nie będzie pobierał opłat również za inne transakcje kartą, ale tylko do 31 marca 2012. Kupujący więc w kwietniu 2012 roku cokolwiek za pomocą tej karty, będzie obciążany dodatkowo kosztami transakcji (opłata będzie wynosić 0.5 GBP ale nie rozumiem dlaczego klient miałby za to płacić; za każdą transakcje kartą koszty operacji ponosi sprzedający). Dla latających często Ryanair'em z Wielkiej Brytanii, na pewno wartę tę kartę kupić. Tylko w ten sposób można będzie uniknąć opłaty 6 GBP od osoby za lot w jedną stronę. Jeśli ktoś lata bardzo rzadko, warto się zastanowić nad sensem jej zakupu. Jeśli karta nie będzie używana przez okres 6 miesięcy, przewoźnik obciąży ją kwotą 2.5 GBP. Gdyby się okazało, że nie mamy nic na karcie, możemy zapłacić dodatkowe 10 GBP za ujemny bilans. Nie można też na kartę wpłacić powiedzmy 50 funtów, na zarezerowanie taniego lotu. Minimalna kwota, którą możemy wpłacić na kartę to 150 GBP. Jeśli chcielibyśmy wypłacić z bankomatu pieniądze zdeponowane na karcie, poniesiemy dodatkowy koszt 2 GBP (opłata może być wyższa w niektórych bankomatach).
Powyższa zmiana wywołała w Wielkiej Brytanii duże oburzenie mediów i klientów, ale podobnie jak to już było wcześniej, prawdopodobnie na nic się to zda. Ryanair wprowadza swoje kontroweryjne pomysły i zmiany, nie zważając na pomruki BBC czy brytyjskich gazet. Jak do tej pory ani instutucje europejskie ani rząd brytyjski, nie zdołały wprowadzić przepisów zmuszających przewoźników do nie pobierania opłat za transakcje kartą. Ryanair przyznał, że opłata rezerwacyjna jest pobierana na koszty administracyjne takie jak koszty strony internetowej, a nie za samo użycie karty podczas rezerwacji. Opłaty pobierają także inne linie obecne na polskim rynku jak Easyjet czy Wizzair. Z pewnością ostatnie kroki przewoźnika przyspieszą prace różnych instytucji, ale może jeszcze długo potrwać nim pojawią się przepisy zabraniające podobnych praktyk. Ryanair tłumaczy, że zawsze umożliwia rezerwację bezkosztowo, a że zmiania karty które to umożliwiają? Nikt nie może im tego zabronić. Firma realizuje bezkompromisową politykę i może dzięki temu jest w tej chwili gigantem tanich połączeń w Europie i basenie Morza Śródziemnego. Ponadto naprawdę oferuje często bardzo tanie bilety. Mimo dużej rzeszy przeciwników, corocznie zwiększa się liczba przewożonych pasażerów. We wrześniu 2011 roku firma przewiozła 6% więcej pasażerów, niż w tym samym okresie w roku 2010.
Oryginalna strona nowej karty: http://www.cashpassport.com/1/en/ryanair/
Powyższy artykuł nie dotyczy rezerwacji dokonywanych z wylotami z Polski. Nadal zwalnia z opłat karta Mastercard Prepaid. Więcej tutaj.